Dijital Kesim Makinesi

Dijital Kesim Makinesi

Dijital kesim makinesi özellikle imalat sanayisinde, baskı teknolojileri ürünleri alanlarının yanı sıra mühendislik ve mimarlık gibi alanlarda kullanılmaktadır. Elde edilen ürün ve materyalleri kesme ve kazıma işlemlerini yapan makineler grubuna verilen genel adı kapsamaktadır.

Dijital kesim makinesi aracılığıyla deri, kumaş, folyo, köpük, kauçuk gibi birçok materyal kesilebilmektedir. Makinedeki kesimi yapan birimler değişebilir niteliktedir.

Dijital Kesim Makinesi Nedir?

İsteğe bağlı olarak freze ünitesi, markalama modülü ya da mürekkep püskürtmeli yazıcı da eklenebilen bu sistemler sayesinde

 • Cam yünü
 • Karbon kumaşı
 • Conta
 • Folyo kesim
 • Kevlar (çelik yelek)
 • Plexiglass
 • Karton ambalaj
 • Oluklu mukavva

gibi kesimi zor olabilen çok sayıda malzeme başarıyla kesilebilmektedir. Dijital kesim makinelerinde, çalışılacak ürün tipine göre otomatik besleme veya otomatik boşaltma sistemleri mevcuttur. 1 kW ya da 3,6 kW gücünde yüksek devirli freze ünitelerini kullanabilme olanağı da bulunmaktadır.

Otomatik boşaltma ve yükseltmeyi sağlayan robotlarla entegrasyonu yapılabilmektedir. Makineler genellikle hassas kameralara ve otomatik pozisyonlama sistemine sahiptirler. Kafa ve bıçak çeşitliliği, kesilecek malzemeye göre değişebilmektedir.

Dijital Baskı ve Kesim Makinesi

Dijital baskı makinesi için kullanılacak malzemenin kesilmesi ve boyutlandırılması önemli bir husustur. Bu sebeple baskıyı yapan ürün ile kesimi yapacak olan ürün bir arada bulunabilmektedir.

Dijital baskı ürünleri, günümüzün çok önemli reklam çalışmalarından biridir. Bu ürünlerin satın alım kriterleri olarak uygun fiyat ve dayanıklı yapı artık altın standart haline gelmiştir. Bu alanda kullanılan makineler üç ana birimden oluşmaktadır:

 • Kumaşın makineye yerleştirildiği bölüm
 • Baskının yapıldığı bölüm
 • Kurutma yapılarak kumaşın sarıldığı bölüm

İlk bölüm, kumaşın makinede düzgün bir şekilde ilerlemesine olanak verir. Bu alan silindirlerden oluşmaktadır. Baskı işlemi gerçekleşirken silindirler ve blanketler aracılığıyla kumaşın hareketi sağlanır. Üçüncü bölümde ise blanket, üstünde hareket eden malzemeye (kumaş gibi) doğru ilerler ve baskı gerçekleşir. Sonrasında blanket durur ve baskı kafasının, malzemenin eni boyunca gidip gelmesi sağlanır.

Baskıdan sonra kurutma işlemi de yapılmaktadır. Bu sayede sararma, kirlenme ve görsel kayıpların önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Bu makineler, kumaş kesim makinesi işlevine de sahiptirler.

Plotter Kesici

Kesim makineleri aracılığıyla tabela, stand ve ambalaj için numuneler üretilebilir. Genellikle çok çeşitli araçlar ve konfigürasyonlar sunulmaktadır. Mesela mini plotter kesici, ayaklı büyük plotterlara kıyasla daha az yer kaplayan az sayıda ve özel kesim etiket (sticker) üretmek için uygun bir makinedir. Bu yönüyle sticker makinesi olarak da bilinmektedir.

Çok hassas ve hızlı kesimler yapmaya imkân vermektedir. Bu ürünlere rulo takılamasa bile tabaka haline getirilmiş tüm tekstil ve reklam folyolarını çok yüksek başarı oranıyla kesebilmektedir.

Fazla miktarda folyo kesimi yapılacaksa ayaklı büyük kesicilerin daha kullanışlı olacağı söylenebilir. Bir masaüstü mini plotter kesicisi, ev tipi plotter kesim makinesi olarak kullanılabilmektedir. Bu cihazlarda güç kablosu, usb kablo, ilgili kesim yazılımı, kesim matı, bıçak tutucu ve kesim bıçakları gibi birimler yer almaktadır.

Plotter (çizici) kesici ürünler, motorlarının tipine göre servo ve stepper motorlu olarak ikiye ayrılabilir. Bıçak tipleri farklı amaçlar için özelleşmiştir. Örneğin transfer kâğıdı ya da tekstil folyosu için kullanılan tipteki bıçaklar, malzemeyi ileri geri oynatırken bıçağı da sağa ve sola doğru hareket ettirir. Böylece iki boyutlu kesim gerçekleşmiş olur. Bazı plotterlarda bıçak derinliği ve basınç ayarı yapılabilmektedir.

Kesimleri ise tam ve yarım kesim olarak ikiye ayırmak mümkündür. Genellikle kesici plotter ile tabakalı bir materyalin (folyo gibi) üst bölümünün kesilip alttaki taşıyıcısının kesilmemesi işlemi, yarım kesim olarak isimlendirilmektedir.

Plotter Yazıcı Fiyatları

Plotter yazıcı ve plotter kesim makinesi fiyatları ürünün özelliklerine, ek kutu içeriğine, anlık döviz kuruna göre değişiklik gösterebilmektedir. Plotter kesim makinesi 650 ila 6000 dolar gibi geniş bir aralıkta satılabilmektedir. 2.el plotter kesim makinası tercih edildiğinde fiyatlar düşmektedir. Ancak makinenin yıpranma payı nedeniyle kullanım ömrü daha kısa olmaktadır.

Plotter (çizici) yazıcılar, bilgisayarlarda oluşturulan çizim ya da grafikleri basmada kullanılan araçlardır. Çiziciler genel olarak bir kalemi, büyükçe bir kâğıdın üstünde gezdirerek çeşitli şekiller çizer. Çizimlerin doğruluğu çok yüksektir.

Plotter yazıcılar

 • Büyük teknik resimler
 • Makine ressamlığı
 • İnşaat mühendisliği
 • Hazırlanan projelerin basımı
 • Reklamcılıkta renkli, dijital baskılar

Şeklinde sıralanabilecek alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Plotter yazıcılar, farklı kullanım alanlarına ve özelliklerine göre değişebilen ölçüde fiyatlara sahiptir. 15 bin TL ile 150 bin TL aralığında ürünlere rastlamak mümkünüdür.

Siz de dijital kesim makinesi alanındaki teknik sorularınızı ve makine alımı sürecinde oluşturacağınız siparişler ile ilgili detayları CMYK Reklam uzman kadrosuna danışabilirsiniz. İletişim adreslerimizden bize ulaşarak ürünlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.

Ürünler

PLATINUM Q CUT 3521

Platinum Q-Cut dijital kesim makinesi yüksek hassasiyetli dijital kesme sistemi, kesme, lokal kesme, oyma, delme işlemlerini otomatik olarak tamamlayabilir, katlama, işaretleme vb. Otomatik besleme ve toplama sistemi ile işler hızlı…

PLATINUM Q-CUT 2516

Q-Cut 2516 Yeni nesil dijital kesim makinesi kesim takımları çok yönlü ve mükemmel uyum içerisinde çalışmaktadır. Q-cut Dijital kesim makineleri 7/24 çalışabilir, gelişmiş tüm testlerden başarılı geçmiştir. Kesim Alanı: 2500mm…

Xline Dijital Kesim Makinesi

Q-Cut 2516 Yeni nesil dijital kesim makinesi kesim takımları çok yönlü ve mükemmel uyum içerisinde çalışmaktadır. Q-cut Dijital kesim makineleri 7/24 çalışabilir, gelişmiş tüm testlerden başarılı geçmiştir. Kesim Alanı: 2500mm…