Dijital Baskı Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Dijital Baskı Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

​Dijital baskı makinası satın almayı düşünüyorsanız ve hiçbir ön çalışma yapmamışsanız işiniz gerçekten zor. Piyasada şu an farklı fiyatlarda irili ufaklı onlarca model bulunuyor ve bunların belki de sadece biri sizin için biçilmiş kaftan. Onu aramaya çıkmadan önce kulağınıza bir iki tüyo fısıldamak istedik. Amacımız yol göstermek değil, kendi yolunuzu bulmanızı sağlamak. Dosya konumuzda dijital baskı makinalarının en önemli on özelliğini masaya yatırıyor, kendinize en uygun baskı makinasını bulmanız için doğru parçaları bir araya getirmenize yardımcı oluyoruz.  Piayasada on beş sene önce görmeye başladığımız dijital baskı makinaları o zamanlar pahalı, düşük imaj kalitesine sahip, fonksiyonları sınırlı cihazlardı. Bugün geldiğimiz noktada dijital baskı makinaları çok daha ulaşılabilir, verimli, yüksek düzeyde fonksiyonel baskı makinalarıdır. Baskı makinesi olmanın çok ötesine geçen dijital baskı makinalarının yaygınlaşma süreçleri altın yıllarını yaşarken piyasada onlarca model dolanıyor. Ucuz ve düşük çözünürlüklü modellerden üst seviye profesyonel modellere kadar, çeşitli düzeylerde yaklaşık 300 farklı dijital baskı makinasımodeli ile karşılaşmak mümkün. Bir modeli satın almak üzere incelemeye başlamışken, yeni bir modelin duyurusuna rastlamak artık kimseye şaşırtıcı gelmiyor. Karar verme sürecinde karşımıza çıkan pikolitreler, kafa cesitleri, dpi, pass derken, kararsızlık düzeyimiz de artıyor. Görünürde aynı özelliklere sahip makineler arasında binlerce dolar fark olmasına alıştık. Her kafadan bir ses çıkıyor ve bunlar da çok göreceli. Bunları göz önünde bulundurarak, bu ay kapak konumuzda dijital makina satın alma sürecini masaya yatırmaya karar verdik. Masaya yatırmak deyimini özellikle kullandım, çünkü bu süreci parçalara ayırarak incelediğimizde sonuca varmak daha kolay oluyor. Aslında alacağımız üründen önce kendimizi gözden geçirmemiz, iyiden iyiye incelememiz gerekli: “Ben alacağım makinayı ne için kullanacağım? Ne gibi özellikler daha çok ilgimi çeker? Baskı bilgim ne düzeyde ve bunun ne önemi var? Bilgisayarlarla aram nasıl?…” ve daha bunun gibi pek çok soru, almak istediğimiz makinaya giden yolda atılacak ilk ve en önemli adım.

Günümüzde baskı makinesi, bütün reklam firmaları için gerekli, çağdaş ve vazgeçilmez bir makinedir. Paranın, zamanın ve verimin değerini bilen teknolojiye ayak uydurmaya çalışan her kuruluş için baskı makinesi değerli bir yatırımdır. Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Avrupa Topluluğu devletleri gibi sanayileşmiş ülkelerde kullanımıyla çok daha yaygın olan baskı makineleriyle 1990′li yıllarda tanışan Türkiye’de baskı makinesi kullanım oranı henüz düşük seviyelerde olmasına rağmen, reklam otomasyonunun ülkemizde de önem kazanmasıyla birlikte her yıl artış göstermektedir. Artan talebe paralel olarak da çeşitli baskı makinesi üreticilerinin ürünleri arasında piyasada yoğun bir rekabet oluşmuştur. Bu rekabet ortamı içerisinde, dünya ve Türkiye piyasalarında bugün 30 civarında marka bulunmaktadır.

Rekabet ortamı, tüketiciye bir takım avantaj ve dezavantajları beraberinde getirmiştir. Yüksek rekabetli bir ortamda mücadele edebilmek için, üretici firmalar ürünlerini geliştirmek ve ürün özelliklerini arttırmak zorunda kalmışlardır. Bu ortam, piyasayı olumlu olarak geliştirmiş, nihai kullanıcıya avantajlar sağlamıştır. Diğer yandan, çeşitli orijinal ve fason markalar, iyisi ve kötüsüyle piyasayı doldurmuş ve bir kısmı ürün kalitesini tutturamamış veya gerekli hizmet seviyesine ulaşamamıştır. Bunun doğal sonucu olarak, kullanıcıların aradığı özelliklere ve kaliteye uymayan baskı makinesi marka ve modelleri çoğalmıştır. Bu durumda tüketici de haklı olarak bir kararsızlık ve güvensizlik meydana gelmesine yol açmıştır. Kullanıcıların bu kararsızlık ve güvensizliğini kısmen önlemek ve seçim sırasında doğru karar verebilmelerini kolaylaştırmak düşüncesinden yola çıkarak Sık Sorulan Sorular’ın amacı, tüketicinin bilinçli ve sağlıklı bir şekilde karar verebilmesini sağlamaktır.

Baskı makinesi alırken gözönüne alınacak en önemli nokta kuruluşun ihtiyacını tümüyle karşılayacak modeli seçmektir. İhtiyaca cevap vermeyecek model bir süre sonra yetersiz kalacak ya da ihtiyaca fazla gelen bir model, kuruluş için gereksiz bir harcama yaratacaktır, Baskı makinesinin özelliklerinin kullanıcının ihtiyacına uygunluğu, fiyat dahil bütün düğer alım kriterlerinden daha önemlidir. Bir baskı makinesi alımını, harcaman çok bir yatırım olarak görmek daha doğru olur. Bir yatırımın değerlendirilmesinin de kısa vade yerine uzun vadede getireceği avantajlar düşünülerek yapılması gerekir. Uzun vadede ekonomik olacak bir yatırım yapmanın tek yolu budur. Sık Sorulan Sorular’ın bir amacı da uzun vadede ekonomik olması gereken bir yatırıma hazırlanırken, bu yatırımdan beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı belirlemenize yardımcı olmaktır. Soru ve cevapları inceleyip, Baskı makinesi alımında tespit etmeniz gereken kriterleri ve ihtiyaçlarınızı açık olarak meydana çıkarabilirsiniz. Bu tespitleriniz sonucunda, ihtiyaçlarınıza cevap verecek makineyi belirleyebilirsiniz. Buradaki veriler sizi tarafsız olarak doğru alım kararına yönlendirecektir.

Ve size son tavsiyem kesinlikle ve kesinlikle makinayı gözlerinizle görmeden, kendi datalarınızın baskısı yapmadan, hızını kendiniz olcmeden, baskı kalitesini diger makinalarla karşılaştırmadan, alacağınız makinayı satan firmanın teknik servis hizmetini daha once alan firmalara sormadan baskı makinası almayınız.