Dijital Baskı Makinelerinin Tarihçesi

Dijital Baskı Makinelerinin Tarihçesi

​Dijital baskı sektörünün dayandığı temel felsefe ofset baskıya dayanır. Tabi ülkemizin teknolojiyle geç tanışması sebebiyle ve teknolojinin bazı dallarında geri kalmışlıklara rağmen ülkemiz şu 7 - 8 sene içinde çok ivme kazanmıştır. Bütün gelişmeleri göz önünde bulundurursak ülkemiz ilk masa üstü yazıcılarla 1990 larda tanıştı. Sene 1995 leri gösterdiğinde a4 boyutunu biraz daha genişleterek ileriye dönük ışıklar yakmaya başladı. Sistem Uzakdoğu ve Avrupada hızla yayılırken biz ülkemizde daha yeni devlet dairelerinden daktiloları çıkardık. Ama şunu iyi bilin ki zahmetli bir baskı tekniği olan matbaa sektöründen sıkılmış olan insanlar hayatlarına çok çabuk bir şekilde yazıcıların girmesini sağlamışlardır.

Bundan sonra yazıcılar masa üstünde sıkılmış olacaklar ki yerinde rahat durmayıp sanayi bölgesine el atıp matbaa ya kafa tutarcasına copy centerler açılmıştır. Bu büyüme devam ederken injekt baskılarda hızlı bir büyüme trendine girerek açık hava reklamcılığında önemli bir yere sahip olmaya başlamıştır. Sene 2000 lilere dayandığında injekt baskı baskınlığını artırmaya devam ederek reklam piyasasında uzak doğu meşei li ürünler artmaya başlamıştır.

Dijital baskı; dış mekan ve iç mekan olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İç mekan baskı varlığını 2000 senesinde duyurdu ama dış mekan baskı fiyatları çok pahalı olduğu için iç mekan 2005 senesine kadar etkinliğini sürdürdü. Dış mekan baskı iç mekan baskısının tahtını 2005 ten sonra sarsmaya başlamıştır. Çünkü dış mekan baskı baskı teknolojisini geliştirerek iç mekan baskısını aratmayacak bir sisteme kavuşmuştur. Ben burda dijital baskı makinalarının yakın tarihçesini yazmaya çalıştım belki atlamış olduğum noktalar olmuştur.