Dijital Baskı da Kullanılan Terimler

Dijital Baskı da Kullanılan Terimler

​Dijital Baskı: Geleneksel ofset baskı tekniğinde kullanılan, film ve klasik anlamdaki kalıp gibi iki vazgeçilmez unsurun ortadan kaldırılmasıyla, herhangi bir fotoğraf, diapozitif, negatif ve basılmış görüntünün, tarayıcılarla yada doğrudan dijital kameralar yoluyla bilgisayara aktarılarak, üzerinde çalışılıp değişiklikler yapılmasına; bilgisayarda metin, grafik, çizim v.b. birleştirilerek bir grafik dökümanın bir dijital baskı makinası yardımıyla doğrudan baskı materyaline basılmasına olanak tanıyan sistemin geneline verilen addır.

DIGITAL BASKI TEKNİKLERİ: NIP (non – impact printing) yani (dokunmasız baskı) türleri

1- Elektrofotoğrafik ve elektrografik sistemler: Büro fotokopi cihazlarının çoğunluğu ve lazer yazıcıların temel tekniği bu gruba girer.

2- Elektrosensitif sistem: cereyan akım vasıtasıyla bazı maddeler değişime uğramaktadır. Daha çok küçük baskı sahası olan cihazlarda tatbik edilir. Örneğin, printer li masa hesap makinası.

3- Manyetografi sistemleri: Elektrostatik sistemlerde olduğu gibi görüntü tonerle elde edilir.

4- Inkjet sistemler: Mürekkep damla damla püskürtülür ve görüntü bu sayede olur.

5- Termografi sistemleri: Görüntü ısı yoluyla sağlanır. Bunun için renkli hassaslaştırılmış bantlar ısınmış veya sıvanmış malzeme kullanılır. Uygulama sahası yavaş renkli yazıcılar ve dijital renkli fotokopi cihazlarıdır.

DIGITAL IMAGE: Bir görüntünün bilgisayar ortamına taşınarak orada çeşitli görsel malzemelerle desteklenip işlendikten sonra bir digital baskı makinasından çıkış alınmasına denir.

RIP(Raster Image Prosesor): Bilgisayarda hazırlanan (postscript dili ile) metin , grafik ve resimleri bir yazıcının ve pozlandırıcının anlayabileceği dile çeviren yüksek performanslı, prosesor (hesaplayıcı) dır.

DIŞ MEKAN BASKI: Dış mekanda kullanılan reklam ve tanıtım amaçlı broşür, afiş, bilboard, araba üstüne yapıştırılan stickerler vb. gibi malzemelerin hazırlanmasında kullanılan baskı çeşitleridir.

Dijital baskı yöntemiyle dış mekan baskı:

1- Branda Baskı: Binalar üzerine yapılan reklam çalışmaları bu gruba girer.

2- Saç Tabela Üzerine Vinyl Baskı: Saç tabela üzerine yapıştırılan reklam afişleridir.

3- Araç Üzerine Uygulama: Folyoya dijital baskı yapılır. Parça parça basılan iş araç üzerine ısıyla giydirilir. Isıyla işin araç üzerine iyice kavranması sağlanır.

4- Yol Kenarları Reklamları: Kuşe yada 1. Hamur kağıda dijital baskıyla basılır.

5- Üç Boyutlu Reklam Panoları: Grafik solvent bazlı mürekkeple vinyl yada folyo üzerine basılır.

6- Yer Grafikleri: Sürtünmeye dayanıklı solvent bazlı mürekkep kullanılarak baskı yapılır. Laminasyon malzemesiyle(Floor Graphic) sürtünmeye karşı laminasyon yapılır.

7- Megalight Orta Refuj Işıklı Reklam Panoları: Grafik ters olarak durantrans denilen yarı opak bir malzemeye basılır.

8- Creative Cephe Kaplama Baskılar: Vinyl ile hazırlanan grafik solvent bazlı mürekkeple basılır. Mağaza ve alışveriş merkezlerine dış kısmına bu baskı türü ile reklam asılır.

9- Mağaza Cephe Uygulamaları: İstenilen büyüklükte iş hazırlandıktan sonra makina ebadına göre parça parça basılır. Laminasyonla birleştirilir.

10- Bilboardlar: Çeşitli gramajlarda 1. Hamur kağıtlara istenen grafik basılır.

11- Posterler: Kuşe kağıda, muşambaya, kumaşa veya vinyl üzerine solvent bazlı mürekkeple baskı yapılır.

12- Bez afişler: Grafik kumaş üzerine istenilen ebatta basılır. Bayrak baskıları gibi.

İÇ MEKAN (İN DOOR) BASKI:

1- Vitrin İçi Uygulamalar: Vitrin içine yapıştırılan uygulamalardır.

2- Sanatsal Baskılar: Tuval ve Canvas üzerine çalışılmış bir resim ve tablo gibi sonuç veren baskılardır.

3- Stand Sistemi Oluşturma: Basılan iş stand şekline göre parçalar ayrılarak işi standa yapıştırılır.

4- Cam Grafikleri: Cam yüzeyleri için üretilmiş delikli bir materyal üzerine baskı yapılır. One way vision malzemesine baskı gerçekleştirilir. İçerden bakıldığında dışarısı gözükür, dışardan bakıldığında içersi gözükmez sadece imaj gözükür.

5- Market, İş Merkezi ve Bunun Gibi Yerler İçin Reklam Panoları Uygulamaları: Dış havaya maruz kalmayacağı için laminasyona gerek yoktur.

6- Dekorasyon Uygulamaları ve Işıklı Baskılar: Hazırlanan grafik duratrans denilen yarı transparan bir malzemeye basılır.

7- Branda Üzeri Uygulamalar: Baskı materyali brandadır. Baskısı bittikten sonra elastik bir yapıya sahip olduğundan istenilen her yere monte edilebilir.

8- Fotoğraf Baskıları: Fotoğraf kağıdına yapılan fotoğraf baskılarıdır.

9- Işıklı Reklam Panaloarı: Backlight duratrans malzemesi üzerine baskısı yapılır. Restaurantların ışıklı iç mekan tabelalarında kullanılır.