Araba Kaplama Nasıl Yapılır?

Araba Kaplama Nasıl Yapılır?

Araba Nasıl Kaplanır?
Araba kaplama işlemi profesyonel bir ekip tarafından yapılmalıdır. Aksi halde yanlış yapılacak montaj, ek yerlerinin birbirlerini tutmamasına, hava kabarcıklarının oluşmasına ve yapıştırılan cast folyonun kısa zamanda kalkmasına sebep olacaktır. Araba kaplama işlemine öncelikle arabanın üstünden başlanmalıdır ve aşağıya doğru yapıştırılarak gelinmelidir. Cast folyoyu esnetmeden bu işlem yapılmalıdır aksi halde yapıştıracağınız ikinci parça (resmin devamı) birbirini tutmayacaktır. Komple yapıştırma işlemi bittikten sonra camlara one way vision denilen delikli malzeme yapıştırılır. Bu malzemenin özelliği dışarıdan bakıldığında imaj (basılan görsel) görünür, arabanın içinden bakan ise dışarıyı net bir şekilde yani yapıştırılmış bir sticker yokmuş gibi görür.

Araç Kaplanmadan Önce Araba Nasıl Olmalıdır?
Araç giydirme işlemine başlamadan önce Araba muhakkak temiz olmalıdır. Araba kaplama işlemi yapılmadan bir gün önce aracın yıkanıp kapalı bir garaja kuruması için bırakılması gerekmektedir. Bazı firmalar araç giydirme montajını yapmadan bir iki saat önce yıkamaya alıyorlar ve yazın güneşin altında kurumaya bırakıyorlar. Bu yapılacak en büyük hatalardan biridir. Böyle olunca fitillerin içinde su kalıyor ve kaplanmış olan cast folyonun içine istemesek de su kaçıyor. Kaçan su güneşi görünce buharlaşıyor ve buharın etkisiyle cast folyoyu kaldırıyor. Araba Kaplama işleminden önce aracın sudan ve tozdan korunması için yıkanıp kapalı garajda kalması şarttır.

Araç Kaplamada Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Kaplama yapılacak aracın yüzeyinin temiz olması, araç kaplamada kullanılacak Cast folyonun üzerindeki mürekkebin iyice kuruması, keçe ragle ile sıvama yapılması, hava kabarcıklarının patlatılması (iğne ucu ile), araç kaplama montajı bittikten sonra alkolle temizlenmesi ve komple fön ile üzerinden geçilmesidir.

ARABA KAPLAMANIN REKLAM ETKİSİ
Reklam sektörünce çok fazla sayıda reklam yapabileceğiniz mecralar bulunmaktadır. Televizyon, radyo, gazete, dergi, tabela, billboard, vs. bu çeşitliliğe çok daha fazla örnek ekleyebiliriz. Televizyon, radyo, gazete reklamları, hem zaman açısından hemde fiyat açısından malesef ki firmaları zorlamaktadır. Fiyat politikası ve reklamın hedefe ulaşması açısından en önemli reklam mecrasının ARAÇ KAPLAMA olduğunu düşünüyoruz. Araç Kaplama ( Araç Üstü Reklam ) işlemi için bir araba almanıza gerek yok çünkü firmanızın muhakkak bir aracı vardır. Bu araç ister şahsi aracınız olsun ister firmanızın ihtiyaçlarını gidermek için ( nakliye, servis, toplantı amaçlı ) bir araç olsun. Bu araba her daim trafikte olduğundan dolayı, sürekli gezen bir reklam aracınız olacaktır. Bu sebepten dolayı Araba Kaplama ( Araç Üstü Reklam )  çok önemlidir. Araç Kaplama ( Araç Üstü Reklam ) için ayıracağınız bütçe televizyon, radyo, gazete gibi reklam kullanımına verdiğiniz bütçenin çok altındadır. Bir defaya mahsus vereceğiniz bu ücret karşılığında aracınızın üzerindeki reklamı 3 - 5 yıla kadar kullanabilirsiniz. Daha sonra renklerinde solma meydana gelecektir ve görseli yani aracın üstündeki imajı değiştirmek gerekecektir.

Araba Kaplama Için Yasal Izinler:
Araba Kaplama ( Araç Üstü Reklam ) Araç Kaplama işlemini yaptırmak istiyorsanız öncesinden yasal izin almanız gerekmektedir. Bu izin nereden ve nasıl alınıyor tek tek anlatalım. Öncelikle Araç Kaplama işleminizi sanal ortamda yani bilgisayar ortamında tasarlatmanız gerekmektedir. Aracınızın üzerine uygulamayı düşündüğünüz logonuzu, iletişim bilgilerinizi, ürün resimlerinizi, sloganlarınızı vs. gibi görsellerinizi Araç Kaplama işinde profesyonel bir firmaya bilgisayar ortamında uygulattırmalısınız. A4 ( Dosya kağıdı ) üzerine renkli çıktı aldıktan sonra, bağlı bulunduğunuz ilçenin belediyesine gidip reklam vergisini yatırmalısınız. Ödeyeceğiniz bu vergi bir yıllık olup her yıl tekrardan ödemeniz gerekmektedir. Belediye’ye ödeyeceğiniz vergi aracınızın üzerine uyguladığınız reklamın m2 si kadardır. Örneğin aracınızın sadece kapılarına firma logosunu uygulamak istiyorsunuz kapı üzerine 50cm x 30cm ölçüsünde bir logo uyguladığımızı düşünelim, iki kapı olduğundan dolayı toplamda 0,3m2 yi kaplamaktadır. m2 sinin 15TL olduğunu varsayarsanız ( bu vergiler her belediyede farklılık gösterecektir) 4,5TL ödeyeceksiniz demektir. Belediyelerde m2 altı işler genelde 1m2 gibi kabul edilip öyle vergilendirilir. Araç Kaplama işinin hakkını verip komple giydirme yaparsanız, örneğin 17m2 lik bir araç giydirdiniz, 17m2 x 15TL den : 255TL belediye’ ye vergi ödemiş olacaksınız. Bu sırada renkli çıktıyı almamızdaki sebep Araç Kaplama işleminin ne kadarında reklam bulunduğunun ispatı olacak olmasıdır. Bu renkli çıktıyı sizden hem belediye hemde araç muayene istasyonu isteyecektir. Ödediğiniz vergiye istinaden aldığınız makbuzu dosyanıza yerleştiriniz. Bu evrakların hepsi sizden istenecektir. Dosyanızda hem renkli çıktınız hemde belediyeden almış olduğunuz ödendi makbuzu bulunmalıdır. Arabanızın Kaplanmış renkli çıktısını araç muayene istasyonuna götürüp bir görevliye göstermeniz ve bu çalışmanın yasaya uygun olup olmadığını öğrenmeniz yararınıza olacaktır. Aksi hallerde şu gibi sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Aracınızı reklamcınıza kaplattıktan sonra araç muayene istasyonuna gidip gerekli işlemleri yaptırmak istersiniz ve görevli memur bu çalışma yasaya uygun değildir bu sebepten yasaya aykırı olan bölgeleri sökmeniz gerekecektir, bu da size hem zaman hemde maddiyat kaybına neden olacaktır.